Županijska razina Vjeronaučne olimpijade
Autor: Administrator , 16. 3. 2017.

U četvrtak 2. ožujka u Biskupijskoj klasičnoj gimnaziji „Ruđer Bošković" u Dubrovniku održano je županijsko (biskupijsko) natjecanje iz Vjeronauka za vjeroučenike na području Dubrovačke biskupije. Tema je bila „Misijska djelatnost Crkve“, a na natjecanju je sudjelovalo ukupno 20 škola s područja biskupije (11 osnovnih i 9 srednjih škola) odnosno 80 učenika/učenica i 20 mentora/mentorica.

Naša je škola branila naslov od prošle godine što je bila golema zadaća i odgovornost. Mentor Ante Novaković složio je ekipu od četiri učenice koje su bile najbolje na školskoj razini; Jelena Prižmić (6.a), Nika Mirošević (8.a), Petra Burmas (8.b) i Meri Jurković (8.b).

Kroz dugi niz godina vjeronaučna olimpijada, kao sastavni dio vjeronauka u školi, teži cjelovitom odgoju i promicanju intelektualnog, duhovnog, socijalnog i osobnog razvoja učenika. Učenici  tako na poseban način upoznaju i razumiju  sadržaje katoličke vjere kroz ponuđenu građu natjecanja, a također razvijaju  vlastitu duhovnost i etičko-moralnu svijest, te kulturno i odgovorno ponašanje.

I ove godine organizacija natjecanja bila je jako dobra što je stvorilo pozitivnu atmosferu među sudionicima. Prije početka natjecanja sudionici su se okupili u kapelici sjemeništa gdje ih je pozdravio predstojnik Katehetskog ureda mr. don Marinko Šljivić koji im je dao kratke upute, a potom je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić predvodio molitvu i blagoslovio učenike. Biskup je učenicima zahvalio na trudu koji su uložili u učenje i naglasio važnost sudjelovanja na natjecanju te ih potaknuo da već sada pomalo otkrivaju koja je njihova uloga u misijskom poslanju Crkve kako bi je jednog dana i zaživjeli. Poželio im je da svatko od njih da najbolje od sebe, a neka pobijedi najbolji.

Natjecanje se odvijalo u tri kruga. U prvom dijelu svi učenici su samostalno pisali test te su se njihovi pojedinačni bodovi zbrajali. U drugom krugu su kao ekipa povezali točne odgovore s odgovarajućim pitanjima, a u posljednjem trećem krugu igrali su „Milijunak". Osim natjecateljskog dijela sudionici su imali i rekreativno-zabavni program koji su organizirali mladi animatori Dubrovačke biskupije. Cijelo natjecanje je bilo učenicima zabavno, ali i izuzetno dramatično jer se neizvjesna borba za bodove između najboljih škola vodila do samog kraja.

U tako zahtjevnoj konkurenciji naša je škola naposljetku osvojila izvrsno 3. mjesto, te još jednom potvrdila da smo u samom vrhu malih vjeronaučnih znalaca.