Predavanje o Titaniku
Autor: Nikolina Borovina, 4. 5. 2018.

Povodom 106.-te obljetnice potonuća slavnog broda Titanika, fantastična ekipa iz dodatne nastave iz fizike, pod vodstvom svog mentora Vojka Tabaina i knjižničarke pripremila je nevjerojatno putovanje u 1912.godinu. U četvrtak, 3. svibnja u učionicu br.10 došao je veliki broj zainteresiranih petaša, sedmaša i osmaša koji su od 17:00 do 19:00 sati s velikim zanimanjem pratili tijek Titanikove tužne ali zanimljive priče.

Učenici osmog razreda Josipa Anić, Danko Stipković, Zlatan Gugić, Marija Žuvela, Anita Borovina Vranješ uložili su ogroman trud kako u pripremi tako i u prezentaciji svoje priče, a to je publika prepoznala i pozdravila. Veliku zainteresiranost izazvao je mali parni stroj kojeg je učitelj pokrenuo kako bi demonstrirao pogon tadašnjih brodova.

Thomas Andrews (Danko Stipković), konstruktor, ispričao nam je svoju priču o izgradnji najpoznatijeg broda i kako je ostao s njim do kraja.

Priči se pridružio i kapetan Smith (Marija Žuvela, u mornarskoj uniformi iz 1909.god) koji je prije Titanika bio kapetan Olympica, Titanikovog blizanca. Kapetanu Smithu je to trebalo biti posljednje putovanje pred umirovljenje.

Svoju stranu priče ispričao je i Arthur Henry Rostron (Josipa Anić), kapetan Carpathie, broda koji se odazvao pozivu u pomoć i koji je zaslužan za preživjele. Kapetanu Rostronu je dodjeljen Orden za hrabrost.

Robert Ballard (Zlatan Gugić) ispričao nam je sve o svojim nastojanjima da pronađe Titanik. Tek u trećoj ekspediciji uspio u svojoj namjeri, naglasivši kako njegova ekipa ništa nije sa broda uzela. Tek su na pramcu ostavili spomen ploču.

Isječke iz knjige "Titanic" Slobodana Novkovića s pričama o časnom kraju poznatih i veoma bogatih putnika pročitala nam je Anita Borovina Vranješ. Zasluženi veliki pljesak vratio nas je u sadašnjost u učionicu br.10. Puni utisaka, čestitamo na fantastičnom predavanju!