Preporuka učenicima:

« Studeni 2018 »

Stajun od lumblija u našoj školi
Autor: Administrator , 17. 10. 2018.

Dolaskom jeseni našim mjestom se širi miris lumblije. Izrađujući lumblije zabavljaju se i veliki i mali i tako već stoljećima čuvamo naš tradicionalni kolač.

Danas (srijeda, 17.10.2018) naša škola miriše na lumbliju. Pratili smo miris i donosimo vam nove vijesti iz naše škole.

Izvjestitelj Vigo doznao je od učiteljice Sandre Sirovice (voditeljice Zadruge) da učenici školske zadruge „Meja“ prave tradicionalni kolač lumbliju. Učiteljica je zadovoljna jer „Sve su ruke složne i mijese tijesto“.  Zadrugari su podijelili zadatke, neki su mijesili smjesu za lumblije, neki su ribali limune, naranče i jabuke a neki su pravili sok. Robert kaže da je jako zabavno. Za Petru je najbolji dio miješenje tijesta.

U izradi lumblija sudjelovala je i načelnica. Izvjestiteljica Meri od načelnice doznaje:“ S obzirom da sam studirala sve do prije 5 godina, osjećam kao da je bilo jučer kada sam izašla iz školskih klupa. Ovo mi je treći put da sam pokušala raditi lumblije. Prva dva puta radila sam zajedno sa djecom iz dječjeg vrtića, a treći put sa učenicima učeničke zadruge. Svaki put je to bilo divno iskustvo jer sam tako naučila praviti lumblije i mogla sam se družiti sa djecom iz vrtića i škole.“

Izvjestiteljice Roza i Mia koje su ujedno i sudjelovale u izradi, doznaju da će se sutra, 18. listopada 2018. održati natjecanje u pravljenju lumblija na kojem će sudjelovati školska zadruga „Meja“.

Web istražitelji Nina i Toni donose vam legendu o lumbliji.

Priča o lumbliji je priča o ljubavi. Datira iz doba Napoleona. To je priča o ljubavi lokalne djevojke i francuskog vojnika. Kada je francuski vojnik morao otići svojoj je djevojci poklonio kolač s riječim „Ne zaboravi me“, tj. „n'ublie“. I tako mi danas imamo lumbliju.