« Ožujak 2018 »

SPORTSKE IGRE MLADIH

Pod pokroviteljstvom međunarodnog olimpijskog odbora FIFA-e u Splitu je koncem kolovoza 2004. godine održana završnica 8. Sportskih igara mladih. Nakon što je osvojila prvo mjesto na županijskom stolnoteniskom turniru, Sanda Tasovac je bila prva Velolučanka, koja je izborila pravo nastupa na igrama. U jakoj konkurenciji ponajboljih hrvatskih kadetkinja osvojila je sedmo mjesto.

U OŠ „Vela Luka“ organizirane su županijske kvalifikacije u šahu za nastup na „Sportskim igrama mladih“ 2007. godine. Nastupila su četiri najmlađa kadeta: Damir Resić, Antonio Bačić, Toni Cetinić i Leo Bačić. Pobijedio je Damir Resić, koji je nastupio na regionalnom prvenstvu, gdje je opet bio prvi i tako osigurao nastup na završnom turniru. Sredinom kolovoza 2007. godine osvojio je visoko četvrto mjesto u konkurenciji 22 najmlađa šahista iz cijele Hrvatske.

Poslije pobjeda na županijskim i regionalnim kvalifikacijama na završnicu igara 2008. su se plasirali: Damir Resić i Leo Bačić. Resić je u najmlađoj kategoriji osvojio peto, dok je u srednjoj Bačić bio osmi.

Pobijedivši u svim kvalifikacijama za završnicu „Sportskih igara mladih“ 2009. plasirali su se Antonio Bačić i Franka Škoro. Bačić je osvojio peto, a Škoro šesto mjesto.

Na završnom šahovskom natjecanju „Sportskih igara mladih“ 2010. godine nastupili su kadeti Leo Bačić i Franka Škoro. Bačić je osvojio šesto, a Franka sedmo mjesto. Kao kuriozitet valja istaknuti pobjede Lea Bačića  protiv prvo i trećeplasiranog igrača, pa je prava šteta što nije iskoristio odličan start , već je u nastavku imao nekoliko previda što je značajno utjecalo na konačni plasman.

IGRE OTOKA SVIJETA

Desete Igre otoka svijeta održane su u Sirakuzi i Palermu na Siciliji 2006. godine. Na njima je po prvi put nastupila i ekipa otoka Korčule i to u: rukometu (muški), stolnom tenisu, plivanju i tenisu. Najveći uspjeh postigli su rukometaši osvojivši prvo mjesto u svojoj skupini, što im osigurava nastup u najkvalitetnijem rangu natjecanja.

Za stolnotenisku reprezentaciju igrale su naše igračice Sanda Tasovac, Tihana Radić i Marija Šeparović. Igrali su dobro i osvojili treće mjesto u svojoj skupini. Pobjedile su Mayotte 3:0 i Martinique 3:2, a izgubile od Azora 3:0 i Guadeloupe  3:2. Uz malo više športske sreće, a osobito protiv Guadeloupe, mogle su biti veliko iznenađenje turnira. U ukupnom plasmanu zauzele su deveto mjesto.

Na 11. Igrama otoka svijeta – Korzika 2007. za mušku i žensku stolnotenisku ekipu su igrali: Antonio Golić, Mate Maričić, Anita Cetinić, Ivana Tabain i Doris Prižmić. Naša ženska ekipa je zauzela 11. mjesto, a muški posljednje. Najveći uspjeh postigle su tenisačice osvojivši srebro u paru, jer su u završnici izgubile od Kanarskih otoka. Igrale su Andrea Blažević i Marina Projenica.

U otočkoj reprezentaciji, za nastup na 12. Igrama otoka svijeta – Guadeloupe 2008. bili su naši igrači: Antonio Golić, Mate Maričić, Anita Cetinić i Nevena Tasovac. Ženske su uz dvije pobjede (protiv Martiniqua 3:2 i Mayotte 3:1) i dva poraza (protiv Guadeloupea 1:3 i Korzike 0:3) osvojile treće mjesto u svojoj skupini, odnosno osmo u ukupnom redoslijedu. Iako hendikepirani zbog jedne igračice manje, ostvarili smo najbolji rezultat do sada.

Za stolnoteniske ekipe otoka Korčule, koje su nastupile na 14. Igrama otoka svijeta – Azori 2010. igrali su: Nikola Zlokić, Tomislav Andreis, Edi Šeparović, Nevena Tasovac, Doris Prižmić i Lucia Rubeša. Ženska je ekipa ostvarila najbolji rezultat do sada osvojivši u ukupnom plasmanu peto mjesto. Najbolji rezultat postigao je Nikola Damjanović osvojivši u skoku u vis srebrnu kolajnu skokom preko 196 cm. I rukometaši su slavili osvajanjem bronce, dok je ženska štafeta 4x100 mješovito osvojila solidno šesto mjesto.