« Ožujak 2024 »

Osnovna glazbena škola pri OŠ Vela Luka
Bravo Meri!
Autor: Renata Prizmić Linarić, 16. 5. 2013.

Vjerojatno nije mogao biti bolji izbor i solista i mjesta održavanja da bi se u istoj večeri obilježila dva značajna datuma: Dan Dubrovačko-neretvanske županije i Dan Europe. Jer, već posebnu atmosferu Kneževog dvora začinila je talentirana mladost - četvero mladih glazbenika iz naše županije koji nas na najbolji način mogu predstavljati i doma i u svijetu. Violinisti Marin Maras i Meri Atanasov, violončelistica Jelena Batinić i saksofonistica Antea Filipa Stojić nastupili su uz Dubrovački simfonijski orkestar i pod palicom Noormana Widjaje.

Dakle, svima redom treba uputiti riječi najveće pohvale jer njihovo sviranje spada u izvanserijska glazbena događanja. U Mozartovom Koncertu za violinu i orkestar br.5 u A-duru KV 219 briljirao je Marin Maras čije međunarodne uspjehe pratimo već godinama. Nakon orkestralnog predaha koji je možda mogao biti i izbjegnut, Valcera iz Čajkovskijeve Serenade za gudače, nastupila je Meri Atanasov. Ona je učenica 5.razreda OGŠ pri Osnovnoj školi Vela Luka u klasi prof. Renate Prizmić Linarić. Čudesno zrelo, usredotočeno i muzikalno izvela je solističku dionicu u Kreislerovoj skladbi Praeludium i Allegro ( aranžman D. Butigan).

Dubrovnik je predstavljala violončelistica Jelena Batinić, učenica trećeg razreda Srednje glazbene škole u klasi prof.Vande Đanić. Nastupila je u Poperovoj Mađarskoj rapsodiji za violončelo i orkestar op. 68 pokazavši svu raskoš svog osebujnog talenta. Najmlađa solistica našla se na samom kraju večeri, saksofonistica Antea Filipa Stojić. Dolazi iz Metkovića u kojem pohađa prvi razred Osnovne glazbene škole u klasi prof. Zvonka Kneževića. Izvela je Bouvardovu Chant elegiaque et final (aranžman Z.Knežević). Iako ima samo devet godina, mogli bismo reći da je već stopljena sa svojim instrumentom koji svira na fascinirajuće dojmljiv način.

Napomenimo da su ovi mladi talenti pored nedvojbene muzikalnosti pokazali visok stupanj virtuoznosti koji teško možemo očekivati s obzirom na njihovu dob. Brojna publika bila je odličan i verziran slušatelj i sve je to prepoznala te ih otpratila gromoglasnim pljeskom i brojnim povicima «Bravo!». Nadamo se da će ih Dubrovačko-neretvanska županija pratiti i podržavati na daljnjem putu uspjeha.