"Svaki čovjek je otok"
Autor: Fani Žuvela, 15. 1. 2013.

DANI RANKA MARINKOVIĆA

NATJEČAJ ZA LITERARNE I LIKOVNE RADOVE POVODOM 100. OBLJETNICE ROĐENJA RANKA  MARINKOVIĆA

Draga djeco, 22.veljače 2013. godine, navršiti će se sto godina od rođenja Ranka Marinkovića, našeg velikog književnika, koji je rođen u gradu Visu, a umro 2001.godine u Zagrebu i pokopan u Komiži, gradu rođenja njegova oca, u kojem se svake druge godine održava znanstveni skup Dani Ranka Marinkovića, posvećen njegovu životu i književnom djelu, jednim od uporišnih mjesta cjelokupne hrvatske i mediteranske književnosti i kulture.

U cilju daljnje popularizacije njegova velikog opusa, inače sastavnog dijela obvezne školske literature (stariji razredi), osim znanstvenog skupa, predstavljanja njegovih knjiga i tekstova/knjiga o njegovom djelu, te izvedbe kazališnih predstava, filmskih ostvarenja i drugih djela, rađenih po njegovom velikom opusu ili inspiriranih njime,  Dani Ranka Marinkovića za sve osnovce, polaznike osnovnih škola, raspisuju

literarni i likovni natječaj na temu

"Svaki čovjek je otok"

Kao otočanin, Ranko Marinković je u svojim djelima i razgovorima posebni isticao ovu misao iskazujući ljubav za otok i otočane, a nju mogu osjetiti svi otočani, ali i svi koji znaju što je otok, osobito djeca rođena na otoku, koja su na njemu stekla prva iskustva o životu i prva znanja o literaturi. Natječaj se održava za sve osnovce svih otočnih škola u Hrvatskoj, ali mogu sudjelovati i stariji te oni koji nisu s otoka, čiji će se radovi, zavrijede li, biti posebno nagrađeni. Vjerujemo da će sudionici natječaja osjetiti koliko su djela našeg velikog književnika izuzetno poticajna i u književnom i u likovnom smislu. S kolektivnim radovima mogu se natjecati i cijele škole ili grupe učenika.

O nagradama će odlučivati posebni žiri sastavljen od književnika i likovnjaka te školskih pedagoga. Rok za primanje literarnih i likovnih radova, pojedinačnih i kolektivnih, biti će do  10.veljače 2013. godine. Priznanja će se laureatima uručiti u okviru obilježavanja stote obljetnice rođenja Ranka Marinkovića na otoku Visu, u gradu Komiži u Gradskoj knjižnici koja nosi njegovo ime.

Radove poslati putem maila ili poštom na sljedeće adrese:

Gradska knjižnica Ranko Marinković
Komiških iseljenika 1