« Lipanj 2017 »

Projekt MenSi

U studenom 2021. godine naša škola pridružila se projektu MenSi.

Projekt Mentorstvo za unaprjeđivanje škole (MenSI) je 28-mjesečna akcija koordinacije i podrške koji se financira iz programa Obzor 2020 Europske komisije. Tijekom projekta provest će se paneuropsko istraživanje o tome kako različiti pristupi mentorstvu mogu podržati uključivanje inovativnih praksi digitalnog poučavanja u osnovne i srednje škole.

Surađujući s hrvatskim, belgijskim, češkim, mađarskim, talijanskim i portugalskim ministarstvima obrazovanja, stvorit će se mreža od 24 mentorske škole koje će raditi sa stotinjak mentoriranih škola, a cjelokupni rad evaluiraju profesori sa Sveučilišta Brunel u Londonu.

Cilj projekta je razvijanje inovativnih pedagoških praksi koje uključuju digitalnu tehnologiju u poučavanju i učenju. Naša škola surađuje s III. gimnazijom u Splitu, Zdravstvenom školom, Split, Osnovnom školom Mokošica, Dubrovnik te Osnovnom školom Spinut iz Splita. Do sada smo proveli potrebne evaluacije i ankete učitelja o korištenju informacijsko komunikacijske tehnologije u našoj školi. Radujemo se učenju o različizim digitalnim alatima, njihovoj primjeni u nastavi i suradnji s ostalim mentoriranim školama.

Letak - projekt Mentorstvo za unaprjedivanje skole - MenSI

PIRLS 2021 - međunarodno ispitivanje čitalačke pismenosti

Naša Škola zajedno s ostalim školama širom svijeta, a dvjestotinjak škola iz Hrvatske, izabrana je za Međunarodno istraživanje razvoja čitalačke pismenosti. Ovaj projekt se realizira u suradnji s Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje, a provest će se u dva četvrta i šesta razreda.

PIRLS je međunarodno istraživanje razvoja čitalačke pismenosti u materinskome jeziku (Progress in International Reading Literacy Study) Međunarodnoga udruženja za vrednovanje obrazovnih postignuća IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement) koje se od 2001. godine provodi u petogodišnjim ciklusima na uzorku učenika četvrtih razreda osnovne škole. Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja nositelj je istraživanja u Republici Hrvatskoj koja 2021. godine po drugi put sudjeluje u glavnome istraživanju i dobiva priliku usporediti postignuća učenika s onima iz 2011. godine te utvrditi desetogodišnje trendove na razini nacionalnoga obrazovnoga sustava i u međunarodnome kontekstu.

Istraživanje PIRLS pruža mogućnost zemljama sudionicama da na temelju prikupljenih podataka unaprijede čitalačke kompetencije. Prikupljeni podatci i informacije iz upitnika koriste se kako bi se:

- pratili trendovi postignuća učenika na razini obrazovnoga sustava i u
  međunarodnome kontekstu
- pratili utjecaj novih ili revidiranih obrazovnih politika
- prepoznali nedostatci obrazovnoga sustava i potaknula kurikularna reforma
- poboljšalo poučavanje i učenje čitanja na temelju analiza i podataka
- provela sadržajno povezana istraživanja, poput istraživanja stavova o jednakosti
  ili ispitivanja učenika u dodatnim razredima
- prikupili opširni kontekstualni podatci o obiteljskome i školskome ozračju.

Osnovna je svrha istraživanja na temelju analiza prikupljenih podataka unaprijediti čitalačke kompetencije poboljšavajući poučavanje i učenje čitanja.

Učenici se za istraživanje ne trebaju dodatno pripremati, istraživanje se ne ocjenjuje i ne utječe na druge ocjene, a za odgovaranje na pitanja predviđeno je do 3 školska sata (popunjavanje upitnika te rješavanje zadataka).

Više pročitajte na: https://www.ncvvo.hr/medunarodna-istrazivanja/pirls/

Priloženi dokumenti: