Školski športski klub "Val"
Navigacija:
Povijest
Klub kontinuirano djeluje od 1975. g. kada je utemeljen pri velolučkoj Osnovnoj školi. Učenici su se okupljali u gimnastičkoj, košarkaškoj, rukometnoj, nogometnoj, stolnoteniskoj, plivačkoj, atletskoj, odbojkaškoj i šahovskoj sekciji.
Na općinskim i međuopćinskim natjecanjima nastupilo je pod vodstvom nastavnika TZK Marka Jeričevića 2 145 učenika. Učenici su 45 puta osvojili prvo mjesto, a učenice 34 puta. Najviše prvih mjesta osvojili su stolnotenisači – 28, rukometaši 14, odbojkaši 15, košarkaši 11, atletičari 3, cross trkači 3 i šahisti 2.
Sve je počelo plivačkim natjecanjima. Tako je od 1975. – 1980. održano šest prijateljskih plivačkih susreta s vršnjacima iz Korčule. Nakon toga slijedila su četiri prvenstva Općine Korčula u plivanju (1981., 1983., 1985., 1987.). Natjecatelji su plivali u disciplinama: 50 m slobodno, 50 m prsno, 50 m leđno i štafeta 4×50 slobodno. U prijateljskim susretima s Korčulanima naši su plivači osvojili 9 puta prvo mjesto, dok im je na općinskim natjecanjima to uspjelo 32 puta.
Muška ekipa “Vala” igrala je 1977. g. u Bjelovaru na rukometnom turniru osnovnih škola Hrvatske koje su nosile ime “Maršal Tito”. U konkurenciji osam škola iz Bjelovara, Kaštel Gomilice, Kumrovca, Šibenika, Vela Luke, Velikog Trgovišća, Vidovca i Zagreba osvojili su treće mjesto. Igrali su: Dino Zlokić, Mario Zlokić, Niki Dragojević, Franjo Dragojević, Tino Andreis, Mario Gugić, Ivo Prižmić, Damir Prižmić, Dino Tabain i Zoran Grdenić.
Prigodom Dana oslobođenja Vele Luke, “Val” je organizirao pet “Utrka oslobođenja” na kojima je sudjelovalo preko 150 trkača iz Orebića, Korčule, Žrnova, Smokvice, Blata i Vele Luke. Pobjednici su bili:
1984. – Perica Dragojević, ml. kadet
– Olivera Valentić, ml. kadetkinja
– Sandi Prižmić, kadet
– Milena Dragojević, kadetkinja
1985. – Danko Tabain, kadet
– Sendi Žuvela, kadetkinja
1987. – Ivo Marinović, ml. kadet
– Tanja Surjan, ml. kadetkinja
– Dani Dragojević, kadet
– Anita Gugić, kadetkinja
1989. – Anito Tabain, ml. kadet
– Katarina Vlašić, ml. kadetkinja
– Nikica Dragojević, kadet
– Luči Dragojević, kadetkinja
1990. – Hrvoje Marinović, ml. kadet
– Lidija Franulović, ml. kadetkinja
– Davor Marinović, kadet
– Sandra Petković, kadetkinja
Gimnastička sekcija ŠŠK “Val” imala je četiri javna nastupa. Prva “Večer gimnastike” održana je 1989. godine u školskoj dvorani uz nastup mladih gimnastičara Blata i Vele Luke. U dvosatnom programu učenici su brojnoj publici prikazali niz gimnastičkih i ritmičkih vježbi.
Športskom priredbom “Mladi vježbaju” obilježena je 1992. godine druga obljetnica Republike Hrvatske i skori nastup hrvatskih športaša na Olimpijskim igrama u Barceloni. Tom prigodom nastavnik TZK Marko Jeričević dobio je Priznanje Društva pedagoga fizičke kulture Općine Korčula za dugotrajni športski rad i rezultate koje su njegovi učenici postigli na mnogim natjecanjima.
Povodom treće obljetnice Dana državnosti i prvog nastupa hrvatskih športaša na Mediteranskim igrama u Francuskoj, gimnastička sekcija “Vala” održala je 1993. godine športsku priredbu pod sloganom “Mladi vježbaju”.
Prigodom Dana antifašističke borbe i Međunarodne godine športa gimnastičari “Vala” održali su 1994. godine svoj četvrti javni nastup pod nazivom “Vježbanjem do zdravlja”.
Sudionici športske priredbe “Mladi vježbaju” 1992. godine
Pod pokroviteljstvom Ministarstva obrane u Dubrovniku su 1994. g. održani susreti djece Dubrovačko-neretvanske županije pod nazivom “Mir za djecu – djeca za mir” na kojima su nastupili stolnotenisači i stolnotenisačice “Vala”. Postigli su odličan rezultat jer su sve svoje protivnike iz Dubrovnika, Ploča i Metkovića pobijedili s 3:0 i tako zasluženo dobili vrijedna priznanja. Nastupili su: Teo Šeparović, Darko Vlašić, Damir Žuvela, Elvin Andreis, Petar Franulović, Danijela Dragojević, Maja Surjan i Danijela Sirovica.
Pobjednici stolniteniskog turnira “Mir za djecu – djeca za mir” 1994. godine u Dubrovniku.
Sudionici Svjetske utrke mira “Peace Run” 95, protrčali su ulicama Vele Luke i zastali u školskom dvorištu, gdje im je priređen svečani doček uz prigodni program, koji su izveli školski zbor, recitatori i “Mafrina”.
Prvenstva Dalmacije
Na rukometnom prvenstvu Dalmacije za kadete, koje je održano 1986. g. u Trilju, ekipa “Vala” je u konkurenciji 11 škola iz Dubrovnika, Hvara, Kistanja, Opuzena, Pakoštana, Splita, Šibenika, Trilja, Vela Luke, Vrlike i Zadra osvojila drugo mjesto. Nastupili su: Ivo Rubeša, Danko Tabain, Entoni Dragojević, Alen Barčot, Ivica Vlašić, Ljubiša Jurković, Đani Dragojević, Markiša Oreb i Jakov Marasović.
Drugoplasirana momčad na rukometnom prvenstvu Dalmacije u Trilju 1986. god.
U Korčuli je 1990. g. održano rukometno prvenstvo Dalmacije za kadete. U konkurenciji 8 ekipa “Val” je osvojio treće mjesto u postavi: Mario Barčot, Anito Tabain, Davor Marinović, Branko Oreb, Neno Franulović, Hrvoje Stipković, Rendi Surjan, Milan Trifković, Tonči Tabain i Gorki Mirošević.
Na subregionalnom natjecanju u rukometu, koje je održano u Kaštel Sućurcu 1991. g. muška je ekipa osvojila drugo a ženska treće mjesto. Za mušku ekipu “Vala” igrali su: Ivica Surjan, Teo Šeparović, Mario Barčot, Vjeko Žuvela, Neno Franulović, Anito Tabain, Rendi Surjan i Milan Trifković a žensku ekipu: Cvjetana Tabain, Ana Vlašić, Alida Stipković, Elma Žuvela, Marinka Žuvela, Dragana Brozović, Katarina Vlašić i Sanja Franulović.
Sudionici rukometnog turnira – Kaštel Sućurac 1991.
Natjecanja
Županijska natjecanja
ŠŠK “Val” natječe se od 1995. godine na županijskim prvenstvima u stolnom tenisu, košarci, rukometu, odbojci, atletici, šahu i crossu. Najbolje rezultate imaju stolnotenisačice, koje su osam puta bile prvakinje županije. Uz to postignuto je još niz vrijednih rezultata što je razvidno iz tablice.
Mjesto Makarska |
Godina 2012. |
Sport atletika |
Spol muški |
Rezultat 5. mjesto |
Članovi “Vala” nastupili su 25 puta na međužupanijskim natjecanjima u stolnom tenisu, odbojci, atletici, šahu i crossu. Postigli su slijedeće rezultate:
Mjesto Šibenik |
Godina 2012. |
Sport stolni tenis |
Spol ženske |
Rezultat 3. mjesto |
Ženska stolnoteniska ekipa “Vala” nastupila je četiri puta na državnim prvenstvima, a cross ekipa dva puta. Postigli su ove rezultate:
Mjesto Split |
Godina 2011. |
Sport cross |
Spol ženske |
Rezultat 3. mjesto |
Sportske igre mladih
Pod pokroviteljstvom međunarodnog olimpijskog odbora FIFA-e u Splitu je koncem kolovoza 2004. godine održana završnica 8. Sportskih igara mladih. Nakon što je osvojila prvo mjesto na županijskom stolnoteniskom turniru, Sanda Tasovac je bila prva Velolučanka, koja je izborila pravo nastupa na igrama. U jakoj konkurenciji ponajboljih hrvatskih kadetkinja osvojila je sedmo mjesto.
U OŠ „Vela Luka“ organizirane su županijske kvalifikacije u šahu za nastup na „Sportskim igrama mladih“ 2007. godine. Nastupila su četiri najmlađa kadeta: Damir Resić, Antonio Bačić, Toni Cetinić i Leo Bačić. Pobijedio je Damir Resić, koji je nastupio na regionalnom prvenstvu, gdje je opet bio prvi i tako osigurao nastup na završnom turniru. Sredinom kolovoza 2007. godine osvojio je visoko četvrto mjesto u konkurenciji 22 najmlađa šahista iz cijele Hrvatske.
Poslije pobjeda na županijskim i regionalnim kvalifikacijama na završnicu igara 2008. su se plasirali: Damir Resić i Leo Bačić. Resić je u najmlađoj kategoriji osvojio peto, dok je u srednjoj Bačić bio osmi.
Pobijedivši u svim kvalifikacijama za završnicu „Sportskih igara mladih“ 2009. plasirali su se Antonio Bačić i Franka Škoro. Bačić je osvojio peto, a Škoro šesto mjesto.
Na završnom šahovskom natjecanju „Sportskih igara mladih“ 2010. godine nastupili su kadeti Leo Bačić i Franka Škoro. Bačić je osvojio šesto, a Franka sedmo mjesto. Kao kuriozitet valja istaknuti pobjede Lea Bačića protiv prvo i trećeplasiranog igrača, pa je prava šteta što nije iskoristio odličan start , već je u nastavku imao nekoliko previda što je značajno utjecalo na konačni plasman.
IGRE OTOKA SVIJETA
Desete Igre otoka svijeta održane su u Sirakuzi i Palermu na Siciliji 2006. godine. Na njima je po prvi put nastupila i ekipa otoka Korčule i to u: rukometu (muški), stolnom tenisu, plivanju i tenisu. Najveći uspjeh postigli su rukometaši osvojivši prvo mjesto u svojoj skupini, što im osigurava nastup u najkvalitetnijem rangu natjecanja.
Za stolnotenisku reprezentaciju igrale su naše igračice Sanda Tasovac, Tihana Radić i Marija Šeparović. Igrali su dobro i osvojili treće mjesto u svojoj skupini. Pobjedile su Mayotte 3:0 i Martinique 3:2, a izgubile od Azora 3:0 i Guadeloupe 3:2. Uz malo više športske sreće, a osobito protiv Guadeloupe, mogle su biti veliko iznenađenje turnira. U ukupnom plasmanu zauzele su deveto mjesto.
Na 11. Igrama otoka svijeta – Korzika 2007. za mušku i žensku stolnotenisku ekipu su igrali: Antonio Golić, Mate Maričić, Anita Cetinić, Ivana Tabain i Doris Prižmić. Naša ženska ekipa je zauzela 11. mjesto, a muški posljednje. Najveći uspjeh postigle su tenisačice osvojivši srebro u paru, jer su u završnici izgubile od Kanarskih otoka. Igrale su Andrea Blažević i Marina Projenica.
U otočkoj reprezentaciji, za nastup na 12. Igrama otoka svijeta – Guadeloupe 2008. bili su naši igrači: Antonio Golić, Mate Maričić, Anita Cetinić i Nevena Tasovac. Ženske su uz dvije pobjede (protiv Martiniqua 3:2 i Mayotte 3:1) i dva poraza (protiv Guadeloupea 1:3 i Korzike 0:3) osvojile treće mjesto u svojoj skupini, odnosno osmo u ukupnom redoslijedu. Iako hendikepirani zbog jedne igračice manje, ostvarili smo najbolji rezultat do sada.
Za stolnoteniske ekipe otoka Korčule, koje su nastupile na 14. Igrama otoka svijeta – Azori 2010. igrali su: Nikola Zlokić, Tomislav Andreis, Edi Šeparović, Nevena Tasovac, Doris Prižmić i Lucia Rubeša. Ženska je ekipa ostvarila najbolji rezultat do sada osvojivši u ukupnom plasmanu peto mjesto. Najbolji rezultat postigao je Nikola Damjanović osvojivši u skoku u vis srebrnu kolajnu skokom preko 196 cm. I rukometaši su slavili osvajanjem bronce, dok je ženska štafeta 4×100 mješovito osvojila solidno šesto mjesto.