Čitanjem do zvijezda

Od školske godine 2020/2021. naša škola sudjeluje u Nacionalnom projektu za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja „Čitanjem do zvijezda“, koji se provodi tijekom čitave nastavne godine.
Cilj ovog projekta je poticati čitanje kod učenika, potaknuti timski rad, ali i individualni napor, poučavati učenike novim tehnikama, vještinama i znanjima, raditi na unaprjeđenju njihovih životnih vještina i sposobnosti, poticati razvoj kreativnosti i stvaralaštva te skrenuti pozornost javnosti na važnost čitanja i usvajanja vještine čitanja.

Natjecanje se provodi u dvije kategorije: kviz znanja iz odabranih knjiga koje povezuje jedna tema i izrade kreativnog uratka na zadanu temu. Na školsko natjecanje prijavljuje se neograničeni broj učenika, a najbolja tri učenika čine ekipu škole na županijskoj i nacionalnoj razini natjecanja. Pitanja sastavlja posebno ispitno povjerenstvo i ona su njezin autorski rad. Razvoj retoričkih i kreativnih vještina, istraživačko učenje iz različitih izvora (pisanih i elektroničkih), putovanja, sudjelovanje na radionicama, književnim susretima i sličnim aktivnostima važni su rezultati sudjelovanja u ovoj izvannastavnoj aktivnosti.

Realizacija ovog projekta dodatno je podržana sredstvima Općine Vela Luka koja je uočila važnost ciljeva i aktivnosti razvoja čitalačke pismenosti i promicanja kulture čitanja. U ožujku 2022. godine Općina je dodijelila priznanja učenicima za sudjelovanje na nacionalnom natjecanju – Povodom Dana Općine dodijeljena priznanja najuspješnijim učenicima i njihovim mentorima