Književni susret s Anom Đokić
Autor: Nikolina Borovina, 17. 5. 2023.

U srijedu, 17. svibnja našu školu posjetile su poznata spisateljica Ana Đokić Pongrašić i ilustratorica Sanja Pribić. Bio je to vrlo zanimljiv književni, putopisni i kreativni susret.
Ana Đokić Pongrašić autorica je brojnih tekstova, priča i romana za djecu i mlade. Književnica je predstavila svoju putopisnu knjigu-slikovnicu Djeca Indije u kojoj piše o djevojčici Aruši, koja živi u Indiji. Nakon priča sa svojih putovanja prošetali smo mjestom i upoznali ih s našim znamenitostima, posebno mozaicima. Napravili smo nekoliko fotki a nakon toga je književnica intervjuirala naše učenike za svoju buduću priču Djeca Korčule. Postavila je puno zanimljivih pitanja na koja su učenici vrlo rado odgovarali.
Prije dolaska u našu školu posjetili su sve otočke škole, a iduća dva dana obilazit će škole na Pelješcu te otocima Šipanu i Koločepu.

Ovaj književni susret dio je projekta Plovi, plovi… knjiga, koji ima cilj dovesti kulturne programe na udaljena područje i manje sredine. Ana Đokić Pongrašić bila je pravi književni moreplovac koja nam je donijela priče iz istočnih zemalja Azije i Indije i bilo je vrlo zanimljivo slušati ih.

Foto slikovnica Ane Đokić donosi priču o djevojčici Aruši, djevojčici koja živi u Indiji. Da bi putnik došao do kuće u kojoj živi Aruši mora letjeti avionom, voziti se 19 sati vlakom i jahati devu. Iako Aruši ne ide u školu, jer joj otac to ne dozvoljava, mnoga djeca u Indiji idu u školu. Aruši je plesačica na užetu, jer ona i njezina obitelj pripadaju nomadskom plemenu Kavaz. No, ne zaradi mnogo, i iako ne zna ni čitati ni pisati, ako čitatelj ikad ode u Indiju, kaže autorica, neka joj ponese upravo ovu knjigu na dar kako bi dobila svoju prvu fotografiju. Ova fotopriča prepuna brojnih podataka o životu na drugom dijelu svijeta i drugačijoj kulturi, donosi priču o djevojčici Aruši.