« Srpanj 2024 »

Titanic - između povijesti i legende
Autor: Administrator , 9. 5. 2012.

U godini kada slavimo 100. godišnjicu naše školske zgrade prisjetili smo se onodobnog povijesnog događaja koji i danas pobuđuje veliko zanimanje svjetske javnosti. Godine 1909. godine kada je započela gradnja naše škole, počeo se graditi i tada najveći putnički brod na svijetu "Titanic". Tri godine poslije (1912.) Osnovna škola je bila gotovo dovršena,  a Titanic je započeo prvu plovidbu  i potonuo pet dana nakon polaska. Na ideju povezivanja ovih dviju obljetnica došao je naš učitelj matematike i fizike Vojko Tabain. Pripremio je i održao zanimljiva predavanja za učenike i roditelje učenika.

Našem učitelju čestitamo na ideji i izvrsnoj prezentaciji. Titanic i naša škola su se zahvaljujući njemu ponovno susreli na kronološkoj lenti vremena.

Fotogalerija!

RMS TITANIC – IZMEĐU POVIJESTI I LEGENDE

U našoj se školi održalo nekoliko predavanja o Titanicu za različite uzraste povodom stote obljetnice njegova potonuća. Sva predavanja prezentirao je učitelj Vojko Tabain u učionici br. 10.

23. travnja održano je prvo predavanje za učenike petih i šestih razreda te drugo za učenike sedmih i osmih razreda. Učitelj nam je pokazao nekoliko pokusa, a posebno nam je bio zanimljiv onaj gdje smo vidjeli princip rada parnog stroja pomoću kojeg se Titanic pokretao. Na platnu, karti i globusu učitelj nam je pokazivao slike broda i put kojim se kretao. Vidjeli smo i model Titanica od plastelina koji je učitelj potopio i led koji je predstavljao santu leda u koju je brod udario.

03. svibnja održano je predavanje za učitelje i roditelje na kojem je između ostalog učitelj pokazao i vrijedne predmete kao što su mornarička uniforma, sekstant za navigaciju pomoću zvijezda, usna harmonika, telefon, drvena kutija za nakit i razni ručni alati. Na taj nam način čitava ta priča o Titanicu postaje bliskija kad vidimo stvarne predmete, svjedoke tog davnog vremena.

Sve to učitelj je još jednom ponovio 07. svibnja za učenike trećih i četvrtih razreda.