Klokani bez granica
Autor: Joanna Mikulandra, 15. 1. 2013.

I ove godine naši će se učenici sudjelovati na međunarodnom natjecanju iz matematike „Klokani bez granica“.
Udruga "Klokani bez granica" okuplja predstavnike velikog broja zemalja Europe, Amerike, Afrike i Azije.  Njezin je cilj popularizirati matematiku i omogućiti širenje osnovne matematičke kulture.  Glavna joj je zadaća organizacija igre - natjecanja "Matematički klokan", a namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.

REDOSLIJED   OBAVEZA   PRI   ORGANIZACIJI   NATJECANJA
« KLOKAN   BEZ  GRANICA «

1. «Klokan bez granica» je nevladina udruga koja se samofinancira od sredstava koje uplaćuju učenici koji se žele natjecati. Kao i svih prethodnih godina predviđeno je da učenici sami financiraju natjecanje sa svotom od 15 kn po učeniku, a od tih sredstava 60% odlazi na poklone i nagrade učenicima (svaki učenik prilikom dolaska na natjecanje dobiva mali poklon, a 10% najbolje plasiranih učenika nagradu; u 2012. godini dodijeljeno je 2588 nagrada i oko 723 utješne nagrade), a 40% na materijalne troškove (članarinu u međunarodnoj udruzi, prijevod, tiskarski i poštanski troškovi, ispravak zadataka i dr.).
  2. Prema međunarodnim dogovorima svaki se učenik ima pravo natjecati bez obzira na njegov uspjeh u redovnoj nastavi.
  3. Participacije uplaćuju nastavnici na žiro račun Hrvatskog matematičkog društva 2360000-1101530802 poziv na broj 22-12-13 (14 kn po učeniku). Na uplatnici obavezno navesti: naziv škole, adresu škole, ime i prezime nastavnika – povjerenika za natjecanje, kao i broj učenika. Škola se može natjecati ako je zbroj učenika u jednoj ili ukupno u svim razinama najmanje 20. Molimo povjerenike da na vrijeme prijave učenike, kako kasnije ne bi došlo do neželjenih poteškoća u organizaciji.
  4. Uplate se mogu izvršiti najkasnije do 8. veljače 2013. godine.
    Nakon uplate molimo Vas da pošaljete samo fotokopiju uplatnice i prijavnicu ( koja je na dnu stranice) popunjenu brojem učenika po razinama Pčelica (P) 2. razred O.Š., Leptirić (L) 3. razred O.Š., Ecolier (E) 4.-5. razred O.Š., Benjamin (B) 6.-7. razred O.Š., Cadet (C) 8. razred O.Š.i I. razred S.Š., Junior (J) II.- III. razred S.Š., Student (S) IV.razred S.Š, (za srednje škole i podatak koliko su sati tjedne nastave matematike imali učenici tijekom školovanja) faksom na broj  01/4680-335 do 13. veljače 2013. godine, te e-mailom na adresu klokan@math.hr do 18. veljače 2013. 25. veljače bit će objavljen popis prijavljenih škola na www.matematika.hr/klokan. Molimo povjerenike da provjere točnost podataka, te da u slučaju pogreške kontaktiraju gospođu Kosjenku Popovski na 091/1637-671.
  5. Za škole s područja grada Zagreba i Zagrebačke županije zadaci će se dijeliti u Hrvatskom matematičkom društvu u ponedjeljak, utorak i srijedu, 18., 19. i 20. ožujka od 10 do 15 sati. Ostale škole dobit će materijale do 18. ožujka 2013. godine na adresu škole. Molimo sve povjerenike koji zadatke dobivaju poštom da svoje materijale otvore barem dva dana prije natjecanja, kako bi mogli provjeriti jesu li sve primili u redu, da prema uputama mogu pripremiti samo natjecanje. Povjerenike koji podižu materijale u HMD-u molimo da također dan prije natjecanja provjere da li su sve primili i da prema uputama pripreme samo natjecanje.
  6. Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa i Hrvatskog matematičkog društva, natjecanje će se u Republici Hrvatskoj održati u četvrtak 21. ožujka 2013. godine u 12 sati i 30 minuta u svim školama.
  7. Natjecanje se provodi u školi koju učenici polaze. Tijekom natjecanja mogu dežurati nastavnici bilo koje struke, jer su sve upute dane uz zadatke.
  8. Povjerenik vraća samo listiće s odgovorima na adresu  Hrvatskog matematičkog društva, 10000 Zagreb, Bijenička cesta 30 s naznakom za natjecanje «Klokan bez granica», u roku od 48 sati nakon natjecanja. Popis učenika po razinama treba poslati e-mailom u roku od osam dana nakon natjecanja.
  9. Rješenja zadataka bit će od 2. svibnja 2013.godine na  www.matematika.hr/klokan
  10. Rezultati natjecanja najbolje plasiranih učenika bit će objavljeni 9. svibnja 2013. godine na internet stranici HMD-a, a ostali sudionici mogu svoj plasman saznati kod povjerenika škole nakon preuzimanja nagrada.
  11. Od 25. svibnja škole će poštom primati nagrade, koje se učenicima mogu uručiti na priredbama povodom Dana škole i sl.
  12. Za škole s područja grada Zagreba i Zagrebačke županije molimo povjerenike da dođu po nagrade 3., 4. i 5. lipnja od 10 – 15 sati u Hrvatsko matematičko društvo.

Drage kolegice i kolege, nadam se da smo Vam sve objasnili u vezi najvećeg školskog natjecanja na svijetu „Klokan bez granica“.Ukoliko ima još nekih nejasnoća molimo Vas ostavite telefonsku poruku Povjerenstvu na telefon Hrvatskog matematičkog društva 091/1637-671 ( kod gospođe Kosjenke), pa ćemo Vam odgovoriti u što kraćem roku.

Koordinator međunarodnog matematičkog natjecanja
« Klokan bez granica»