Nagrađeni literarni rad Ljepote mojega zavičaja
Autor: Nikolina Padovan Plantić, 13. 5. 2013.

Hrvatska turistička zajednica u okviru projekta „Volim Hrvatsku“ i ove je godine raspisala natječaj namijenjen učenicima osnovnih škola za najbolje literarne radove na temu „Ljepote mojega zavičaja“. Naša je škola sudjelovala u navedenom natječaju likovnim i literarnim radovima. Ocjenjivački sud je među literarnim radovima pristiglim iz sedam škola naše županije odabrao tri najuspješnija rada. Nina Žuvela, učenica VI. a razreda osvojila je treće mjesto, a naša škola dobila je novčanu nagradu od 2000 kn. Hvala Nini jer je njen rad „Ljepota mojega zavičaja“ omogućio nove naslove u školskoj knjižnici.

Čestitamo!!!

Nina je izabrala:

1. M. Raguž: MAČKA MJAUČKA
2. S. Rozgaj: SVEČANA VEČERA KOD SEBASTIANA BACHA
3. F. Nagulov: CRTAČ
4. S. Pilić: E, BAŠ MI NIJE ŽAO
5. M. Gavran: SRETNI DANI
6. S. Pilić: HOĆU BITI POSEBNA
7. S. Pilić: O MAMAMA SVE NAJBOLJE
8. J. Matanović, A. Dorić: ONE MISLE DA SMO MALE
9. I. Kušan: LAŽEŠ, MELITA
10. M. Kopjar: ČOKOLADNE GODINE
11. M. Gluščević: TAJANSTVENI SVJETIONIK

LJ E P O T E    M O J E G A    Z A V I Č A J A

Ujutro se probudim uz vjetar i šum valova. Ljeto je i gledam kroz prozor ljepote mojega zavičaja. Majka me zove da idem s djedom u konobu krpati mreže, ali mi se danas nekako ne da. Radije iziđem vani i hodam po suhozidima.
Gledam u masline i zamišljam kako su moji pradjedovi prije stotinu godina sadili mladice ovih biljaka.  Poslije sam sišla na obalu. Bila je bonaca i jedino se čuo zaljubljeni, ljetom opijeni glas cvrčaka. Tu uz more zadržala sam se do sumraka.
Moje je mjesto Vela Luka. To je najljepše mjesto na svijetu. Nigdje se zanosnije ne smjenjuju godišnja doba kao tu. S ljetom je otišlo Sunce pa je došla tmurna jesen. Pjesmu cvrčaka zamijenio je dječji smijeh u školi. Stari su na polju i beru grožđe, a potom i masline. Bakin vrt pun je otpalog lišća. Lastavicama je zima pa su otišle na topli jug. Polako je došla i zima. Zimnica već spremno čeka u smočnicama, a i iscijepana drva su spremna za loženje. Božić je i djeca pjevaju božićne pjesme po kućama. Snijeg je opet izostao. Dolazi već i proljeće. Sve je puno šarenog cvijeća i malih životinja. Potom će doći još jedno ljeto. I tako se krug zatvara i sve počinje ispočetka, ali ljepote mojega zavičaja zauvijek ostaju.