Web tim / Novinarska grupa

Učenici novinarske grupe i web tima uređuju mrežne stranice i bave se školskim novinarstvom. Oni prate različita zbivanja u školi i izvan nje i objavljuju ih na webu. Njihov rad možete pratiti na ovim stranicama i na naslovnoj stranici škole.

Svjetski dan čitanja naglas
Autor: Tina Mirošević, 16. 2. 2017.

Svjetski dan čitanja naglas obilježava se od 2010. godine, a nastao je na inicijativu Svjetske organizacije LitWorld. Taj dan trebao bi pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji. Organizacija LitWorld, u slobodnom prijevodu Pričosvijet, utemeljena je 2007., nakon što je Pam Allyn, poznata pedagoginja s područja opismenjavanja posjetila Kiberu, izrazito siromašno područje Nairobija u Keniji. Tamo je upoznala djecu koja su imala želju naučiti čitati i pisati te pričati svoje priče, ali su njihove želje nailazile na mnoštvo takoreći nepremostivih prepreka. Nakon povratka u New York pokrenula je s grupom istomišljenika novi pokret koji je zagovarao pravo na pismenost za sve ljude kao jedno od osnovnih ljudskih prava.

Osmišljen je i vodič u kreiranju proslave u domu, školi, uredu, javnim mjestima kako bi se i ove godine što više ljudi priključilo svjetskoj zajednici promicanja čitanja, koji se sastoji od nekoliko prijedloga:

- Svaki tjedan, a tjedana 7, čitaj naglas barem dan jedan
-Čitanje naglas u društvu poznate osobe - Pjevačica, vatrogasac, dimnjačar, političar i kondukter, kad čitaju svi, budi fer čitaj i ti!
-Osmišljavanje „kružne“ priče. Sudionici sjednu u krug i svatko smisli jednu rečenicu - U krugu dodaj rečenicu svakom do sebe drugu, u neredu, nastat će smiješna priča u najboljem redu
-Priprema video prezentacija o velikim govornicima i povijesnim osobama čije su riječi mijenjale svijet - Što je rekao Ciceron, a što Petar Pan, čitam iz dana u dan, jer i ja ću biti slavan i uspješan!
-Izrada pokrivača od knjiga. Svaki od sudionika na kvadratić od papira napiše naslov knjige koju želi čitati naglas ili svoje omiljene knjige - Spoji kvadratiće različite boje i eto začas, pokrivači se skroj